İnek Sütünün 5 Faydası.


İnek sütü günlük beslenmemizde, yaşamın herhangi bir aşamasında temel bir besindir ve bunun nedeni bize protein, enerji, çok miktarda vitamin ve mineral vermesidir.

İnsanların beslenmesinde o kadar önemlidir ki, çocukluk döneminden sonra da tüketmeye devam ettiğimiz tek memeliyiz. Bunun için, ilk tarım devrimi gerçekleştiğinden ve insanlar hayvanları evcilleştirmeyi başardığından beri, birkaç milyon yıl boyunca oluşmuş genetik adaptasyonlardan geçtik.

Genlerimizi nesilden nesile adapte eden enerjiyi, enzimlerden, bu yiyeceğin tüm faydalarından faydalanana kadar elde etmek büyük ve çok önemli bir kaynak oldu.

Bu önemli yiyecek hakkında daha fazla bilgi edinin, ardından size 10 ana faydasını gösteriyoruz, bu nedenle her zaman buzdolabınızda bulundurmaktan çekinmeyin.

İnek sütü: yararları ve özellikleri

1. Çok fazla kalsiyum

Kalsiyum, inek sütündeki en popüler besinlerden biridir ve bu beyaz içeceğe şöhretinin çoğunu veren bu maddedir. Kemikler için harika olmanın yanı sıra, çocukluğumuzdan beri her yerde söylendiğimiz gibi, kalsiyum vücudumuzun çalışması için de gereklidir, çünkü kalsiyum sayesinde vücut diğer besinleri emebilir.

2. Sağlıklı kalp

Hala çimlerde beslenen ineklere göre üretildiği ülkelerde tüketimin çok daha fazla sağlık yararı var. Örneğin, Avustralya gibi ülkelerde, günlük süt içen ortalama bir kişi, yalnızca bu süt ürünlerini tüketenlere kıyasla kalp hastalığı riskini neredeyse% 70 azaltır.

3. Güçlü kemikler

Son zamanlarda yapılan çalışmalara göre daha fazla miktarda süt içen nüfusun daha dirençli kemik sistemlerine sahip olması her zaman böyle değildir. Gerçek şu ki süt ürünleri sayesinde kemik yoğunluğumuzu artırabiliriz. Yoğun kemikler ise osteoporoz gibi dejenere olan yırtılma ve diğer hastalıklardan çok daha düşük bir risk taşır.

4. Emzirme ve gebelik

Süt alımı, hamilelik ve emzirme döneminde çok önemlidir. Bu aşamada sütün sahip olduğu çok miktarda besin maddesi gerekir, bazı örnekler: protein, magnezyum, fosfor, kalsiyum, riboflavin, vitamin B12, vs. Hamilelik aşamasında üç porsiyon süt ürünleri ve laktasyon aşamasında beş porsiyon süt ürünleri tüketimi, bu gereksinimleri karşılayabilir. Mineral kalsiyum, gelişmekte olan çocuğun kemiklerine sabitlendiğinden son derece önemli bir besindir. Süt, bebeğin spina bifida gibi nöronal tüp defektlerinden kaynaklanan risklerini önlemeye yardımcı olan mükemmel bir folik asit kaynağıdır (B9 vitamini).


5. Aşırı kilo riskleri

İnek sütünün tüketimiyle ilgili çeşitli çalışmalara göre, düşük yağlı süt ürünleri alımının aşırı kilo veya obezite problemlerinden muzdarip olma riskini önemli ölçüde azaltabileceğini ortaya koymuşlardır.

İstanbulSutcu.com sitesinde sunulan içerik sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Profesyonel tıbbi, tedavi veya tanı önerileri yerine geçmez. Doktorunuzun tavsiyelerine danışmadan veya bu web sitesinde okuduğunuz bir şey nedeniyle önerdiğiniz tedaviyi ertelemeden ihmal etmeyin veya tedavi kararları vermeyin.

“İnek Sütünün 5 Faydası.” üzerine bir yorum

Yorum yapın